Inspiracje

Wycieczka do Wiednia

Wiedeń to malowniczo położone miasto na brzegach Dunaju, przyciągając niezwykle bogatą historią i architekturą. Corocznie ściągają tu rzesze miłośników wspaniałych zabytków, muzeów, koncertów muzyki klasycznej i miłośników opery. Największą część turystów interesuje przede wszystkim cesarska przeszłość Wiednia. W mieście wyeksponowano wszystko, co ma związek z epoką Habsburgów.

26.07. Posohlavky - Wiedeń /90 km

Kolejny dzień naszej wycieczki pt. "Morawski Kras i Wiedeń"
Po śniadaniu wyruszamy do Wiednia.
Aby uniknąć wjazdu do centrum, skorzystaliśmy z parkingu/garażu, których jest dość sporo na obrzeżach miasta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla zmotoryzowanych. Można zostawić samochód na parkingu i przesiąść się na komunikację miejską. My zostawiliśmy auto na Park&Ride, Julius Ficker Strasse 92/stacja metra Aderklaaerstrasse. Całodzienny koszt to 3 EUR. Bardzo tanio!!! Kupiliśmy w automacie jednodniową kartę na transport w Wiedniu, która obejmowała metro, autobusy, tramwaje i wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta.

Zwiedzanie Wiednia:

Jedziemy metrem/linią U1, ze stacji  Aderklaaerstrasse do stacji Karlsplatz, gdzie znajduje się budynek Opery Narodowej.  Zajmuje nam to ok. 20 min. Opera była pierwszym ważnym budynkiem na Ringstrasse. Od zawsze przyciągała najlepszych dyrygentów i śpiewaków, w latach 20 XX w, jej solistą był uwielbiany przez wiedeńską publikę Jan Kiepura. Tu odbywały się słynne wiedeńskie bale.


Opera

Dalej idziemy ulicą Kartnerstrasse, która rozpoczyna się vis a vis budynku Opery.
Kierujemy się do Katedry św. Szczepana - najważniejszej i jednej z najstarszych świątyń w całej Austrii.
Katedra powstawała przez 250 lat, co sprawiło, że stanowi mieszankę różnych stylów. Była miejscem najważniejszych uroczystości w życiu Habsburgów. Podziwiamy przepiękne gotyckie wnętrza.


Katedra św. Szczepana

Dalej idziemy ulicą Graben. Obecnie jedno z najbardziej eleganckich miejsc w Wiedniu. Faktycznie, mnóstwo tam renomowanych butików, kawiarni - ogródków. Na środku ulicy wznosi się barokowa Kolumna Morowa. Początkowo drewniana, później wzniesiono murowaną. Powstała dla upamiętnienia szalejącej w 1679 r. epidemii dżumy.


Kolumna Morowa

Skręcamy w ulicę Kohlmarkt.  Przy tej ulicy mieszczą się mekki życia towarzyskiego. Ta wytworna ulica wiedzie od ulicy Graben do zimowej rezydencji cesarza - Hofburg.


Kohlmarkt


Hofburg

Hofburg to świadectwo aspiracji 20 pokoleń cesarzy. Kompleks budowli kryje m.in. Muzeum Sissi, apartamenty Franciszka Józefa, z kolekcją srebra i porcelany, Hiszpańską Szkołą Jazdy. Na środku głównego placu Hofburga stoi pomnik Franciszka II.
Więcej informacji dla zwiedzających Hofburg tutaj: https://www.wien.info/pl/sightseeing/sights/imperial/hofburg-vienna


Pomnik Franciszka II

Z głównego placu Hofburga, przechodzimy na bulwar Wiednia - Ringstrasse. Franciszek Józef I w miejscu wyburzonych murów miejskich nakazał budowę reprezentacyjnej alei, na której powstały m.in. Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej - dwa bliźniacze budynki przy Placu Marii Teresy, MuseumsQuartier(dzielnica muzealna), Parlament, Nowy Ratusz, Kościół Wotywny, Uniwersytet Wiedeński, Teatr Dworski, Opera. W czasie II wojny światowej niektóre budynki zostały mocno zniszczone, jednak wszystkie dokładnie zrekonstruowano.


Pomnik Marii Teresy


Muzeum Historii Sztuki


Dzielnica Sztuki


Parlament


kawiarnie pod Ratuszem

W południe słońce dawało się mocno we znaki, zrobiło się bardzo gorąco. W ten upalny dzień schroniliśmy się przed zgiełkiem miasta w jednym z najpiękniejszych ogrodów w centrum Wiednia - Volksgarten. Jest to bardzo pięknie utrzymany ogród - park róż...Idealne miejsce na spokojny spacer i chwilę wytchnienia.

Stąd linią metra U4 wyruszamy do letniej rezydencji rodziny cesarskiej - Schonbrunn (stacja o tej samej nazwie).
W założeniach architektonicznych projekt pałacu miał przewyższać rozmiarem Wersal. Rozległy projekt został jednak uproszczony. Teren wokół pałacu tworzy wspaniały ogród w stylu francuskim. Na jego terenie znajdują się m.in. ruiny rzymskie, fontanna Neptuna, Tiergarten (najstarsze zoo świata), Palmiarnia oraz wieńcząca wzgórze Glorietta, z której można podziwiać panoramę Wiednia. Wielu mieszkańców miasta i turystów chroni się tu w upalne dni. My zrobiliśmy sobie przerwę na odpoczynek. Leżeliśmy na wzgórzu podziwiając piękne widoki. Na zwiedzanie wnętrz nie było czasu podczas naszego jednodniowego pobytu.

Więcej na temat zwiedzania pałacu tutaj:
https://www.schoenbrunn.at/en/


Schonbrunn


Glorietta


Widok na Pałac Schonbrunn ze wzgórza

Udajemy się metrem do stacji Donauinsel. Na sztuczną wyspę Dunaju. Jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych i rekreacyjnych mieszkańców miasta. Wzdłuż brzegu można spacerować i jeździć na rowerze lub rolkach. Jest tu sporo barów, klubów i restauracji z międzynarodową kuchnią. Nieco dalej znajduje się kąpielisko Gänsehäufel - dwa kilometry plaży, basen ze sztucznymi falami, basen sportowy i boiska. Z pewnością warto tu spędzić cały dzień...

Zbliżał się wieczór i zarazem koniec naszej wycieczki po Wiedniu, usiedliśmy w sympatycznej włoskiej restauracji na świeżym powietrzu i  zamówiliśmy ogromną pizzę i kawę. Jeszcze tylko spacer ulicami i ostatnie spojrzenie na Wiedeń nocą.

Metrem wróciliśmy do centrum pod Katedrę św. Szczepana, a stąd ulicami spacerowaliśmy obserwując nocne życie wiedeńczyków. Patrzyliśmy jak zapełniają się kawiarnie i restauracje. Jeszcze raz przejechaliśmy Ringstrasse tramwajem, żeby na końcu przesiąść się na metro i wrócić do samochodu.

Nasz kilkunastogodzinny spacer po Wiedniu dobiegł końca...

 Gute Nacht!« powrót

Wycieczki po świecie

Jak rezerwować?

Rezerwacja

Dane kontaktowe

Wycieczki po świecie

(32) 271 44 74

biuro@wycieczkiposwiecie.pl

PLAC WARSZAWSKI 1
41-800 ZABRZE

Napisz do nas